X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تربیت بدنی نیروی انتظامی تلاش زیادی می‌کند که تمام کارکنان ناجا را درگیر ورزش کند. البته آنها به هدف خود هم رسیده‌اند. سردار‌هاشمی، مدیرکل تربیت بدنی ناجا و مجموعه زیر نظر او به جایی رسیده‌اند که توانسته‌اند تمام کارکنان نیروی انتظامی را حداقل هر چند سال یک بار درگیر ورزش کنند.

در نیروی انتظامی قانونی تصویب شده که طبق آن هر کسی می‌خواهد ترفیع درجه بگیرد، باید ابتدا از تربیت بدنی یک کمربند ورزش‌های رزمی بگیرد و سپس می‌تواند برای گرفتن درجه خود اقدام کند.

سردار‌هاشمی در مورد این موضوع می‌گوید: «هر کسی که می‌خواهد ترفیع درجه بگیرد، باید یک کمربند ورزش‌های رزمی را بگیرد. حالا می‌تواند به کلاس‌های آموزشی بیرون برود و در رشته‌یی که آن را دوست دارد، شرکت کند و یا می‌تواند به ما مراجعه کند و دفاع شخصی که ورزش رسمی نیروهای انتظامی است را یاد بگیرد. ما برای ترفیع درجه فقط دفاع شخصی را آموزش می‌دهیم. آموزش‌های ما هم استاندارد و طبق قوانین بین‌المللی است. می‌توانند از مدرکی که ما به آنها می‌دهیم، بیرون از ناجا هم استفاده کنند. این جزو آموزش‌های اجباری کارکنان ناجا است و تا زمانی که در ورزش‌های رزمی یک درجه ترفیع نگیرند، نمی‌توانند به درجه‌های نظامی بالاتر برسند.» همین موضوع باعث بالا رفتن آمادگی جسمانی کارکنان ناجا می‌شود. اجباری بودن آن هم مزیتی است که باعث می‌شود همه کارکنان درگیر ورزش شوند. نتیجه تحقیقات انجام شده، نشان می‌دهد افرادی که ورزش می‌کنند، اعصاب راحت‌تری دارند و خوش‌اخلاق‌تر هستند. همچنین بازده کاری این افراد بیشتر از کسانی است که ورزش نمی‌کنند. برای همین است که وزارتخانه‌ها و مراکز بزرگ دولتی در چند سال اخیر هزینه زیادی روی ورزش همگانی خود کرده‌اند. اما ورزش همگانی برای نیروی انتظامی جنبه‌های دیگری هم دارد. اینکه کارکنان بازده کاری بیشتری داشته باشند یا اینکه اعصاب آنها راحت‌تر باشد، تنها دلیل ناجا برای اهمیت دادن به ورزش نیست. بلکه نیروی انتظامی که همیشه در درگیری‌ها و ماموریت‌های سخت و طاقت‌فرسا حضور دارد، باید آمادگی حضور در چنین ماموریت‌هایی را داشته باشد. کارکنان ناجا که همیشه درگیر صحنه‌های پرتحرک هستند، باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند تا بتوانند از این صحنه‌ها موفق بیرون بیایند.
سردار‌هاشمی این موضوع را تایید می‌کند و توضیحی در مورد سایر برنامه‌های اجباری تربیت بدنی ناجا می‌دهد: «کار مهم دیگری که تربیت بدنی انجام داده، آموزش غوطه‌وری است. طبق این برنامه مراکز موظفند نسبت به آزمایش شنای کارکنان خود اقدام کنند. اگر کارمندی شنا بلد نبود، شامل این طرح می‌شود و باید در کلاس‌های آموزشی شرکت کند. بعد از پایان دوره هم مدرکی به او داده می‌شود که نشان می‌دهد آن فرد شنا را یاد گرفته است. طرح ورزشی دیگری که برای همه کارکنان ناجا اجباری است، ورزش صبحگاهی است. ورزش صبحگاهی ناجا از مسایلی است که اهمیت زیادی دارد. در حال حاضر ورزش صبحگاهی مثل صبحگاه مشترک برای تمام پادگان‌ها اجباری است. یعنی همانطور که موظفند هفته‌یی یک بار صبحگاه مشترک را برگزار کنند، باید هفته‌یی سه بار هم ورزش صبحگاهی را انجام دهند. در هفته سه روز ورزش صبحگاهی داریم که یک روز از آن کوهپیمایی است. کارکنان هر پادگانی و هر زیرمجموعه‌یی از ناجا موظف‌ هستند هفته‌یی یک بار به نزدیکترین کوه خود بروند و کوهپیمایی کنند.»
تربیت بدنی ناجا با تعاملی که با فدراسیون ورزش‌های همگانی داشته، ورزش صبحگاهی خود را با هماهنگی این فدراسیون برگزار می‌کند تا این ورزش علمی‌تر انجام شود. البته این تنها مربوط به خود کارکنان می‌شود. کارهایی هم هست که مسوولان زیرمجموعه‌های ناجا باید انجام دهند و نتیجه آن را به تربیت بدنی گزارش بدهند. مهمترین آنها آزمایش آمادگی جسمانی کارکنان است. چند ماه پیش نامه‌یی از تربیت بدنی ناجا به تمام استان‌ها ارسال شد که طبق آن باید از تمام کارکنان آزمایشی برای تعیین آمادگی جسمانی آنها گرفته می‌شد. در این نامه ذکر شده بود که نتیجه آزمون جسمانی باید تا آخر بهمن ماه به تربیت بدنی ناجا ارسال شود. در حال حاضر این اتفاق افتاده و تربیت بدنی ناجا نتیجه آزمون تمام استان‌ها را در اختیار دارد. کارکنان تربیت بدنی هم فعلا در حال بررسی این نتایج هستند و به زودی استان‌های نمونه معرفی می‌شوند. از نکات قابل توجه این برنامه‌ها در نظر گرفتن استاندارد قد، وزن و آمادگی جسمانی است. به گفته سردار‌هاشمی یگان‌های ویژه، مراکز آموزش، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و استان‌های تهران و آذربایجان غربی و شرقی از واحدهای نمونه در بحث ورزش همگانی هستند.
آموزش‌ها و برنامه‌ها
یکی از نکاتی که تربیت بدنی ناجا به آن اهمیت زیادی می‌دهد، بحث آموزش است. غیر از آموزش‌های اجباری که همان آزمون غوطه‌وری و گرفتن یک کمربند از رشته‌های رزمی است، آموزش‌های دیگری هم در دستور کار تربیت بدنی قرار گرفته است. برگزاری کلاس‌های آموزشی داوری و مربیگری رشته‌های مختلف از جمله این برنامه‌ها است. به‌تازگی یک کلاس مربیگری در سطح ناجا برگزار شده است. هیات دارت ناجا هم که از هیات‌های فعال به شمار می‌رود، در چند ماه گذشته کارهای زیادی برای همگانی کردن این ورزش در ناجا انجام داده است. این هیات با هماهنگی فدراسیون مربوطه سعی می‌کند در تمام زیرمجموعه‌های ناجا به ورزش دارت توجه شود. حتی یکی از برنامه‌های آینده تربیت بدنی ناجا، همگانی کردن دارت است. سردار‌هاشمی می‌گوید: «می‌خواهیم دارت را تا رده پاسگاه جلو ببریم.»
سردار‌هاشمی خبری هم در مورد برنامه تربیت‌بدنی برای تجهیز پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها به وسایل ورزشی می‌دهد: «می‌خواهیم در سال88 تمام پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها را به چهار وسیله مجهز کنیم. این دستگاه‌ها، وسایل بدنسازی و آمادگی جسمانی هستند که هر کدام از آنها توانایی انجام سه یا چهار حرکت مختلف را دارند. سیستان وبلوچستان هم به عنوان نخستین استانی انتخاب شده که این تجهیزات را به پاسگاه‌های خود می‌دهد. کلانتری‌ها و پاسگاه‌های این استان تا پایان سال 87 مجهز به این امکانات می‌شوند و بقیه استان‌ها هم سال آینده این تجهیزات را به کلانتری‌ها و پاسگاه‌های خود می‌دهند.»
همچنین تربیت بدنی ناجا ساخت کتابخانه‌های تخصصی ورزشی را هم در دستور کار خود دارد. این کتابخانه‌ها قرار است در تمام استان‌ها تاسیس شوند تا کارکنان ناجا بتوانند مطالعاتی هم در زمینه ورزش داشته باشند. تعداد کتاب‌های ورزشی ناجا که برای این کتابخانه در نظر گرفته شده‌ است تا به حال به حدود 50جلد رسیده است. از برنامه‌های سال بعد در ورزش ناجا می‌توان به برگزاری 14 جشنواره ورزشی هم اشاره کرد. سردار‌هاشمی این خبر را می‌دهد و می‌گوید: «سال بعد 14 جشنواره ورزشی داریم. 7 جشنواره‌ سراسری است و سایر آنها را پلیس‌های تخصصی برگزار می‌کنند.»
به گفته سردار‌هاشمی، تربیت بدنی به فرماندهی ناجا پیشنهاد داده که در مسابقات پلیس‌های جهان که سال آینده برگزار می‌شود، 60 نفر از ورزشکاران برتر ناجا شرکت کنند. البته هنوز مشخص نیست این اتفاق می‌افتد یا نه.
مقام‌های ناجا در مسابقات نیروهای مسلح
جشنواره‌یی که امسال در ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد، یکی از بزرگترین برنامه‌های ورزشی نیروی انتظامی بود. به گفته سردار‌هاشمی در این جشنواره حدود 3500 نفر درگیر بودند؛ «اینکه 3500 نفر درگیر یک سری مسابقات ورزشی باشند، کار بزرگی است. این یکی از موفقیت‌های ورزش ناجا در سال 87 بود.» سال 87 یکی از پرکارترین سال‌هایی بود که تربیت بدنی ناجا گذراند. کسب مقام‌های قابل توجه در مسابقات نیروهای مسلح نشان از آمادگی کارمندان ناجا داشت که این آمادگی را در مسابقات داخلی ناجا به دست آورده بودند. نخستین افتخار در سال 87 توسط تیم کشتی کارکنان پایور به دست آمد. این تیم که در مسابقات کشتی کارکنان پایور نیروهای مسلح شرکت کرده بود، به نایب قهرمانی این مسابقات رسید. نیروی انتظامی میزبانی این مسابقات را بر عهده داشت. یک ماه بعد هم تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی ناجا در مسابقات نیروهای مسلح شرکت کردند که تیم کشتی آزاد نایب قهرمان شد و کشتی فرنگی نیز به نایب‌قهرمانی رسید. در مرداد ماه هم تیم جهت‌یابی نیروی انتظامی به مقام سوم مسابقات نیروهای مسلح رسید. تکواندوکاران دانشجوی ناجا هم که همیشه حرفی برای گفتن دارند، در مسابقات نیروهای مسلح قهرمان شدند. پس از آنها تیم‌های کشتی پهلوانی و هنرهای فردی، اسکی، تکواندو و آمادگی جسمانی ناجا نایب قهرمانی نیروهای مسلح را به خود اختصاص دادند. تیم شنای ناجا هم به مقام سوم این رقابت‌ها رسید. ورزش ناجا به حدی پیشرفت کرده که توانسته شش جایگاه تیم ملی تیراندازی را به خود اختصاص دهد. ناجا در تیم ملی تکواندو و کاراته هم نماینده دارد. کارکنان ناجا این آمادگی خود را مدیون مسابقات داخلی هستند که هر سال برگزار می‌شود. تربیت بدنی ناجا در سال 87، 22مورد مسابقه ورزشی داشته که مهمترین آنها مسابقات والیبال سراسری کارکنان پایور، شنا، کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو، والیبال سراسری بانوان، جشنواره ورزشی فرزندان دختر، جشنواره ورزشی فرزندان پسر، فوتسال و جودوی کارکنان بوده است. همچنین به مناسبت‌های مختلف مثل سالروز آزادسازی خرمشهر و 22 بهمن نیز مسابقاتی برگزار می‌شود.

منبع: هفته نامه خبری تحلیلی ناجا