(من دیگر ورزش نمی‌کنم!) این حرف شما بود، وقتی چند روز قبل با عصبانیت باشگاه ورزشی را ترک کردید. شاید کمی حق با شما باشد. ۳ بار در هفته و هر روز حداقل ۲ ساعت در باشگاه ورزش می‌کنید، حرکات ایروبیک انجام می‌دهید، ساعت‌ها روی دستگاه پیاده‌روی راه می‌روید ولی وقتی بعد از این همه زحمت روی ترازو می‌روید می‌بینید حتی یک کیلوگرم هم وزن کم نکرده‌اید. فکر می‌کنید مشکل از کجاست؟

http://www.cdtakcd.com/shop/Package/fat_man_large.jpg

موانع سه‌گانه تناسب اندام
ممکن است با هدف‌های متفاوتی ورزش‌کردن را آغاز کرده باشید؛ مثلا برای اینکه شکمتان را کوچک کنید ولی اصلا به تناسب اندام دلخواهتان دسترسی پیدا نمی‌کنید، به نظر می‌رسد که یک جای کار را اشتباه کرده‌اید.

• آهسته و پیوسته نرفتن
برای اینکه وزن کم کنید، لازم است بیشتر از آنچه روزانه مصرف و با خوردن غذا وارد بدنتان می‌کنید، کالری بسوزانید. برای اینکه وزن کم کنید، لازم نیست خودکشی کنید و خود را بیش از اندازه با ورزش‌های سنگین خسته کنید. اگر اضافه وزن کمی داشته باشید، با هفته‌ای 3 مرتبه ورزش‌کردن و هر بار به مدت 35 دقیقه می‌توانید به وزن دلخواهتان برسید، به شرطی که هوای غذا ‌خوردنتان را داشته باشید.

گاهی رژیم غذایی روزانه‌تان را کنترل می‌کنید ولی باز هم وزنتان کم نمی‌شود. یک دلیل دیگر آن است که نوع ورزشی که در پیش گرفته‌اید، مناسب شما نیست. در این شرایط باید با مشورت یک مربی ورزشی، ورزش جدیدی را که به تناسب اندام دلخواه شما می‌انجامد، انتخاب کنید. به‌علاوه مربیان ورزشی اعتقاد دارند، شما در طول ساعاتی که به ورزش‌کردن می‌پردازید، حرکات ورزشی را هر چند دقیقه یک بار عوض کنید، زیرا در غیر این صورت بدنتان با این حرکات سازگار خواهد شد و به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید. این بار که حرکات ایروبیک را انجام می‌دهید، هرچند دقیقه یک بار حرکات جدیدی انجام دهید.

حتی بهتر است همیشه دو ورزشی را که سیستم قلبی -عروقی شما را فعال می‌کنند، با هم انجام دهید، مثلا حرکات ایروبیک را با شناکردن همراه کنید. همچنین تلاش کنید، حرکات ورزشی سنگین‌ و آرام را با هم ترکیب کنید. یعنی پس از آنکه چند دقیقه‌ دور تا دور سالن ورزشی با سرعت دویدید، چند دقیقه آرام بدوید. فراموش نکنید، هیچ‌گاه ورزشی را پیدا نخواهید کرد که فقط و فقط باعث کوچک شدن شکم شود ولی با انجام حرکات ورزشی مانند دراز نشست، به سفت‌شدن عضلات میان تنه خود کمک می‌کنید.

• لا‌غر نشدن با پیاده‌روی
خیلی‌ها ورزش پیاده‌روی را برای رسیدن به اندام دلخواهشان انتخاب می‌کنند، چون پیاده‌روی علاوه بر آنکه ورزشی کم‌خرج است، به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند. از روزی که تصمیم به پیاده‌روی صبحگاهی یا عصرگاهی می‌گیرید، فقط کافی است یک کفش ورزشی مناسب پیاده‌روی تهیه کنید. کفش مناسب، کفشی است که تخت باشد و یک بالشتک کف آن باشد تا بتوانید در حین پیاده‌روی به راحتی حرکت کنید و قرارگرفتن کف پایتان روی زمین در حالات مختلف سراشیبی و سربالایی حمایت شود. پیاده‌روی یکی از ورزش‌هایی است که در کاهش وزن معجزه می‌کند و برای سلامت قلب و عروق، انتخاب بسیار مناسبی به‌شمار می‌رود ولی بعضی افراد نتیجه دلخواهشان را از انجام آن نمی‌گیرند، زیرا برای لاغر شدن فقط کافی نیست که راه بروید. باید دوره‌هایی از راه‌ رفتن سریع در طول پیاده‌روی را برای خودتان در نظر بگیرید و پس از زمان مشخص، دوباره آهسته راه بروید. این چرخه را چندین بار تکرار کنید. به‌علاوه هنگام راه‌رفتن باید دو دست شما در دو طرف بدن حرکات پاندولی داشته باشند. برای اینکه در حین پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانید، می‌توانید مسیرهای سربالایی را برای پیاده‌روی انتخاب کنید یا حتی گاهی و در فواصل زمانی مشخص بدوید. هنگامی از پیاده‌روی نتیجه دلخواهتان را خواهید گرفت که در کنار آن به یک ورزش دیگر نیز بپردازید. به‌عنوان مثال ۳ روز در هفته بسکتبال یا تنیس بازی کنید یا به کلاس ایروبیک بروید.

• اصولی ورزش نکردن
باید قبول کنید، هیچ قرصی وجود ندارد که برای رسیدن شما به اندام مناسب و دلخواهتان معجزه کند. رمز رسیدن به تناسب اندام خیلی ساده است؛ حرکت و کنترل رژیم غذایی. با ورزش می‌توانید کالری‌های اضافه‌ای که به‌وسیله مواد غذایی وارد بدنتان کرده‌اید بسوزانید و از شر اضافه وزن خلاص شوید. در مقابل اگر در رژیم غذایی روزانه خود تجدید نظر کلی بکنید، می‌توانید مقدار مناسبی کالری را از طریق غذاها وارد بدن خودتان کنید.
هنگامی که یک برنامه ورزشی منظم را در پیش می‌گیرید و براساس آن، ساعات مشخصی از روز یا هفته را به ورزش‌کردن می‌پردازید، کم‌کم بدنتان با این تغییرات هماهنگ خواهد شد و پس از مدتی، خواهید دید که اندام شما فرم گرفته‌ و از حالت افتادگی خارج می‌شود.
با ورز‌ش منظم، عضلات بدن سخت می‌شوند و چربی‌های اضافی از بین می‌روند. بنابراین شما کم‌کم شکل طبیعی و متناسب بدنتان را به‌دست خواهید آورد. تردید نکنید که برای رسیدن به هر خواسته‌ای در زندگی باید وقت بگذارید و هزینه بپردازید تا آن را به دست آورید. تناسب اندام نیز از این قانون مستثنا نیست. برای خلاصی از شر اضافه وزن، باید هزینه آن را که همان ورزش و انجام حرکات نرمشی منظم است، بپردازید. با این حال مربیان ورزشی تاکید می‌کنند که ورزش‌کردن درست و مفید را بیاموزید. اثربخشی یک ساعت ورزش‌ درست و اصولی خیلی بیشتر از ۳ ساعت ورزش شدید و غیراصولی است. اصلا لازم نیست ساعات زیادی از روزتان را در باشگاه ورزشی بدون استراحت ورزش کنید بلکه ورزش کردن در ساعات مشخصی از هفته زیر نظر یک مربی کار آزموده معمولا بهترین نتیجه را نصیب شما خواهد کرد. تمرین کردن زیر نظر مربی به شما فرصت می‌دهد اصول ورزش کردن صحیح را بیاموزید. مربی ورزشی به شما نشان می‌دهد کدام یک از عضلات شما نیاز به تقویت دارند و برای تقویت این عضلات باید کدام یک از نرمش‌ها و حرکات ورزشی را انجام بدهید یا با کدام یک از دستگاه‌ها و ابزار ورزشی چه مدت باید کار کنید. هنگامی که مربی بر ورزش کردن شما نظارت دارد، اشتباهات شما را گوشزد خواهد کرد. گاهی ممکن است شما یک حرکت ورزشی را غلط انجام دهید و به جای اینکه به سلامت اسکلت و عضلاتتان کمک کنید، موجب کوفتگی، پارگی و در رفتگی آنها شوید. مربیان ورزشی معمولا هر حرکت ورزشی جدید را اول به شما ‌آموزش و آن را مقابل شما انجام می‌دهند. سپس از شما می‌خواهند آن را تکرار کنید. به این ترتیب شما ورزش کردن را از الفبا اصولی خواهید آموخت.

منبع: سایت رزم آور